Piękne, eleganckie i trwałe drzwi do Twojego domu.

Ekspresowy montaż drzwi

Domaszewscy

Podczas budowy domu musimy podejmować decyzje dotyczące wyboru wielu elementów. Właściwy wybór drzwi, podłóg, okien decyduje o wielu czynnikach związanych z użytecznością, komfortem, trwałością oraz wystrojem wnętrza. Dobre drzwi w zasadzie mają służyć przez lata, dlatego ważne jest, aby ich wybór był przemyślany, a montaż poprawnie przeprowadzony. Wtedy drzwi nie będą się wichrować, trzeć o podłogę i nie będzie problemów z ich zamykaniem.

Oferujemy montaż drzwi wewnętrznych wykonanych z drewna sosnowego lub drewna sosnowego w okleinie dębowej . W zależności od charakteru wnętrza można wybierać drzwi pełne lub przeszklone z naszego katalogu produktów. Dbałość producenta o wysokie standardy, stosowanie najwyższej jakości farb i lakierów powoduje, że nie ściera się kolor w trakcie wieloletniej eksploatacji.

Podczas wyboru producenta drzwi warto zwrócić uwagę czy mamy możliwość wyboru takich elementów jak:
– ościeżnica – rama wykańczająca ościeże, czyli otwór drzwiowy w ścianie, zwykle wykonana z tego samego materiału co drzwi. Najczęściej stosuje się ościeżnice o regulowanej szerokości, tak by łatwo było dopasować je do ściany, w której będą montowane
– zawiasy – dwa lub trzy. Gdy skrzydło drzwi jest lekkie, wystarczą dwa zawiasy, gdy ciężkie lub wysokie – muszą być trzy;
– zamki – wpuszczone są w drzwi fabrycznie;
– klamki, szyldy lub rozetki – te elementy drzwi rzadko są ich standardowym wyposażeniem – kupuje się je oddzielnie.

Wybór drzwi w firmie Domaszewscy

Pomagamy naszym klientom w wyborze drzwi do konkretnego projektu domu, trzeba bowiem zdecydować ile sztuk i jakich drzwi należy kupić: ile pełnych, łazienkowych, ile lewych czy prawych, czy drzwi mają być przylgowe czy też bezprzylgowe. Zamówienie możemy więc przygotować sami, nasz pracownik przyjedzie na budowę, aby na miejscu sprawdzić wymiary i rodzaj potrzebnych drzwi. Klient decyduje o wyborze stylu drzwi wewnętrznych z naszej bogatej oferty katalogowej.

Udzielamy gwarancji na nasze produkty.

Jednym z najważniejszych etapów przed montażem jest dobry pomiar. Od tego zależy, czy zamówione drzwi będą pasowały do otworów. Trzeba zmierzyć wysokość otworu przy obu jego krawędziach i szerokość na górze i na dole. Gdy wynik nie jest identyczny, przyjmuje się wymiar mniejszy. Warto też zmierzyć przekątne otworu drzwiowego – sprawdza się w ten sposób, czy kąty w narożnikach są na pewno proste. Aby zamontować drzwi np. o szerokości skrzydła 80 cm z ościeżnicą regulowaną, otwór w ścianie powinien mieć szerokość co najmniej 89-90 cm.

Drzwi prawe to takie, których zawiasy – patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy – znajdują się z prawej strony. Otwiera się je prawą ręką do siebie.

Drzwi lewe to takie, których zawiasy – patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy – znajdują się z lewej strony. Otwiera się je lewą ręką do siebie.

Produkowane przez firmę Domaszewscy drzwi wewnętrzne posiadają aprobatę techniczną ITB AT-15-6912/2012r.

Warto pamiętać

  • drzwi wewnętrzne muszą mieć w świetle ościeżnicy minimum 80 cm szerokości;
  • drzwi do łazienki i WC muszą mieć kratki lub otwory wentylacyjne o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 220 cm2. Mogą też być przycięte od dołu. Powinny się otwierać na zewnątrz. Podobnie drzwi do wszystkich małych pomieszczeń bez okien, na przykład garderób i schowków;
  • drzwi do kuchni nie powinny mieć progów – ze względów bezpieczeństwa: nietrudno bowiem byłoby o wypadek na przykład przy niesieniu gorącej herbaty. Próg w łazience może być natomiast ratunkiem dla reszty domu, gdy zaleje ją woda;
  • drzwi do dwóch różnych pomieszczeń usytuowane w narożniku korytarza nie powinny być zamontowane zbyt blisko siebie, inaczej przy ich jednoczesnym otwarciu skrzydła będą się zderzały;
  • jeśli drzwi będą się otwierać w stronę wąskiego korytarza, odległość pomiędzy krawędzią otwartego skrzydła a ścianą powinna wynosić co najmniej 60 cm.

Drzwi tradycyjnie montuje się na kołki i dyble. Dopuszczalny jest też montaż przy użyciu pianki poliuretanowej jednoskładnikowej lub nieco droższej, ale mocniejszej i bardzo szybko twardniejącej – dwuskładnikowej.
Montaż nie jest skomplikowany i nie wymaga użycia specjalnych narzędzi. Możemy go przeprowadzić bez pomocy fachowca, oczywiście pod warunkiem że nie stracimy w ten sposób gwarancji. Do niektórych prac może być za to potrzebny pomocnik. Dodatkową zaletą takiego montażu jest to, że w ościeżnicy nie ma żadnych dziur.

Drzwi powinno się montować, gdy są już wykończone ściany wewnętrzne. Zgodnie z przeznaczeniem i projektem będą to drzwi łazienkowe lewe. Aby tak było, zawiasy muszą znaleźć się po lewej stronie otworu. Ościeżnicę należy wpasowywać delikatnie, żeby nie uszkodzić krawędzi; warto ją wcześniej okleić samoprzylepną taśmą papierową, która zabezpieczy także przed zabrudzeniem nadmiarem pianki montażowej.
Po wstawieniu ościeżnicy sprawdzamy, czy się nie powichrowała, czy trzyma ten sam wymiar na całej wysokości; ewentualne odchyłki należy poprawić.

Ościeżnicę stabilizujemy drewnianymi klinami – dwa na górze i po bokach na dole.
W środku i na dole ościeżnicę rozpieramy drewnianymi listwami. Utrzymają one ościeżnicę w odpowiedniej pozycji i nie pozwolą na jej wygięcie podczas nakładania pianki.

Za pomocą poziomnicy ponownie sprawdza się, czy podczas wbijania klinów ościeżnica nie przestawiła się w pionie i poziomie.
Tak przygotowaną i zabezpieczoną ościeżnicę mocuje się pianką montażową. Na jedną ościeżnicę zużywa się około 1/3 kartusza. Przed zastosowaniem pianki ościeże dobrze jest zwilżyć wodą – zwiększa się w ten sposób przyczepność pianki.

Gdy pianka stwardnieje, jej nadmiar odcina się nożem. Można wtedy wyjąć listwy rozporowe i kliny.
Produkowane przez nas drzwi posiadają zewnętrzne maskownice z listew drewnianych – żeby uniknąć pomyłek, przycinamy je na miejscu.

Po zamocowaniu maskownic można już zawiesić skrzydło na zawiasach. Najpraktyczniej jest wieszać je dopiero po zakończeniu wszystkich prac – nie uszkodzi się ich wtedy i nie będą przeszkadzać. Jednym z ostatnich etapów jest montaż szyldu z klamką.

Po zamontowaniu drzwi warto sprawdzić czy coś się nie przesunęło lub nie poruszyło. Kilkukrotne sprawdzenie poziomnicą ustawienia ościeżnicy uchroni nas przed problemami z zamykaniem lub otwieraniem drzwi lub samoczynnym zamykaniem.

Skip to content